-U tha në Opinion

Gjata flet për koalicionin me LSI: Na ka dhënë dorë të lirë me 6 kandidatëtBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:38 - 31/01/22 |
el ida

Pjesë e Komisionit të Rithemelimit të PD-së, juristi Çlirim Gjata tha gjatë një lidhjeje në emisionin “Opinion”se në marrëveshjen me LSI u është lënë dorë e lirë 6 kandidatëve të dalë nga primaret, për zgjedhjet e 6 Marsit.

Duke folur për koalicionin me LSI, Gjata tha se është gjetur kjo zgjedhje teknike pasi sipas tij Basha ka marr vulëne partisë.

Gjata: LSI na ka dhënë një dorë të lirë në 6 kandidatët që fituan primaret sepse duhen përmendur dhe primaret. Në të 6 degët kanë ardhur propopzimet nga baza dhe janë votuar nga anëtarësia.

Fevziu: Ju ka lanë LSI dorë të lirë, në mënyrë që 6 kandidatët të përfaqësojnë dhe LSI-në, e kuptova mirë?

Gjata: Pothuajse jemi këtu, sepse LSI na ka dhënë një ndihmë për një moment teknik të regjistrimit. Meqë zoti Basha me shpurën e tij kanë sekuestruar vulën është gjetur zgjidhja me koaliaicion dhe kemi gjetur këtë zgjidhje tek LSI duke formuar një logo që do të jetë Shtëpia e Lirisë.

Fevziu: Më kujton koalicionin e vjetër të Berlusconit…

Gjata: Po mirë, nuk ka ndonjë gjë. Gjithçka mund të kujtojë diçka përpara, çfarë lidhje ka kjo.

Fevziu: Me çfarë jeni duke negociuar?

Pas marrëveshjes së famshme të vitit 2021 Edi Rama shpiku formula aman o Zot, që nëse koalicioni krijohet nga dy parti, të paktën njëra prej tyre duhet të ketë dy mandate. Pra nëse krijohet një koalicion me 10 parti, duhet të kenë 10 mandate. Këto shpikjet e Edi Ramës na të kufizojnë./Opinion.al

 

 

 

 

Pas