Bota

Georgia Meloni betohet në Presidencë, kryeministrja e parë grua në historinë e ItalisëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:37 - 22/10/22 |
Opi Nion

Giorgia Meloni dhe 24 ministrat e kabinetit të saj u betuan këtë të shtunë para presidentit të Italisë, Sergio Mattarella.

Pas betimit, kryeministrja Meloni dhe të gjithë ministrat kanë pozuar në foton e zakonshme me kreun e shtetit.

Sapo u largua nga presidenca Meloni shkroi nw “Twitter”: Këtu është ekipi qeveritar që me krenari dhe ndjenjë përgjegjësie do t’i shërbejë Italisë. Tani menjëherë në punë”.

Qeveria e koalicionit të djathtë, që mori shumicën e votave në zgjedhjet e zhvilluara një muaj më parë, është gati të nisë punën dhe të martën pritet të votëbesohet në Parlamentin e Italisë.

Meloni do të jetë e para kryeministër grua e Italisë.

Pas