-U tha në Opinion

Gazi përmes Shqipërisë, inxhinieri tregon konkurencat gjeo-politike me TAP


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:21 - 23/03/22 |
el ida

Inxhineri Naskë Afezolli, ka shpjeguar në emisionin “Opinion” tratativat e Shqipërisë për të mundësuar kalimin e gazsjellësit TAP në territorin tonë.

Një nga iniciatorët dhe negociuesit e projektit, Afezolli tha se vendi ynë konkurronte me dy alternativa të fuqishme lobuese për të drejtuar linjën  nga Azerbajxhani. Ishte fjala për kalimin e gazit në linjën Turqi-Greqi dhe alternativën tjetër në linjën Nabuço.

“Nabuço që ishte një version më i gjatë, por aksionerët e Nabuço ishin firma të fuqishme”, u shpreh Afezolli.

I pyetur përse u zgjodh TAP, ai u shpreh:

“Ne kemi marr pjesë në dhjetra, për të mos thënë në qindra konferenca, të tre konkurrentët. Faktikisht që të fitonte TAP ishte e pamundur nëse nuk do bënim gërshetimin e një lobimi gjeo-politik dhe argument ishte që ishte rruga me shkurtër, që kursenim 300 milion euro. Por konkurenët nuk I kishin problem 300 milion euro, vetëm të mos kalonte nga Shqipëria.

Deri në fund nga qeveria italiane nuk pranohej që TAP mund të ishte një interkonektor i komunitetit europian edhe pse rregullorja ishte, që po të ishin dy shtete të Komunitetit europian, projekti quhej i Komunitetit Europian.  Kalimi i Italisë si një interkoneksion europian, i dha rëndësi TAP-it”./Opinion.al

Pas