Politikë

FRPD shpall zgjedhjet, proces paralel me atë të PD


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:11 - 12/11/21 |
Opi Nion

Kryesia e FRPD ka vendosur të shpallë zgjedhjet, një ditë pas dorëheqjes së Belind Këlliçit si kryetar i këtij forumi. FRPD ka hapur procesin e anëtarësimeve të reja për periudhën 15 nëntor deri në 20 shkurt të 2022.

Ky është një proces që do të bëhet paralel me atë të nisur më herët nga Partia Demokratike.

Kryesia ka vendosur të përpilohet një listë fjale e anëtarësisë së FRPD me të drejtë vote, jo më parë se 30 ditë nga mbyllja e procesit të anëtarësimeve.

Kalendari zgjedhor për zgjedhjen e kryetarit të ri në nivel dege dhe qendror duhet të jetë hartuar jo më vonë se më 30 mars 2022.

Grigels Muçollari, Sekretari i Përgjithshëm i FRPD, është autorizuar që të ngrejë grupin e punës që do të drejtojë procesi e anëtarësimeve të reja në forum, si dhe për të ngritur Komisionin Zgjedhor Qendror të FRPD.

Kujtjojmë që kryedemokrati Lulzim Basha shpalli zgjedhjet e reja për kreun e FRPD, proces kundër të cilit doli kundër Belind Këlliçi i cili tha se është në kundërshtim me statutin e forumit./Opinion.al

Pas