Bota

Frika nga izolimi i dytë “fshin” 50 miliardë paund në bursën e Britanisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:17 - 21/09/20 |
Al Do

Aksionet në bursën e Londrës kanë pësuar rënien e tyre më të keqe në më shumë se tre muaj për arsye të frikës se një valë e dytë e rasteve të koronavirusit do ta detyrojë qeverinë të marrë masa të ashpra bllokimi që do të dëmtojnë ekonominë.

FTSE 100 – pika kryesore e referimit të tregut të aksioneve në Mbretërinë e Bashkuar – u mbyll me më shumë se 200 pikë më pak nga një ditë më parë.

Kjo rënie i ka kushtuar tregut të aksioneve më shumë se 50 miliardë paund. Ato u fshinë nga vlera e kompanive kryesore të kuotuara Britania e Madhe, pasi shpresat për trajtime të reja për Covid-19 u tejkaluan nga shqetësimet për një recesion të dytë.

Larry Kudlow, këshilltari ekonomik i Donald Trump, shprehu pikëpamjet e shumë investitorëve nervozë kur ai tha se kishte një shqetësim që Mbretëria e Bashkuar dhe pjesët e tjera të Evropës mund të mbyllen përsëri për shkak të virusit./ Opinion.al

Pas