Bota

Francë/Udhëtim me transportin publik, evitoni bisedat që të shmangni Covid


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:50 - 23/01/21 |
Opi Nion

Pasagjerët që udhëtojnë me transportin publik duhet të shmangin bisedat me njëri-tjetrin ose bisedat në celular për të minimizuar rrezikun e transmetimit të koronavirusit, sipas Akademisë Kombëtare të Mjekësisë Franceze.

“Përdorimi i detyrueshëm i një maske në mjetet e transportit, kur nuk është e mundur të mbash distanca, duhet të shoqërohet nga një masë paraprake shumë e thjeshtë: shmangni bisedën dhe kryerjen e thirrjeve telefonike,” tha Akademia në një deklaratë.

Patrick Bers, një anëtar i Akademisë së Mjekësisë, i tha BFM TV sot, se nëse në kabinën e metrosë janë vetëm tre persona kjo nuk përbën problem, por nëse një pasagjer është vetëm 5 cm larg tjetrit,  është e këshillueshme të mos flasin me njëri-tjetrin ose në telefon. “Nuk është i detyrueshëm, është një rekomandim,” shpjegoi ai.

Akademia, e themeluar në 1820, nuk është një organ zyrtar këshillues për qeverinë. Ndonjëherë rekomandimet e saj bien ndesh me politikën zyrtare të qeverisë. Ai së fundmi kritikoi propozimin e qeverisë franceze që qytetarët të përdorin vetëm maska ​​kirurgjikale dhe jo maska ​​pëlhure kur qarkullojnë në publik, duke thënë se “nuk bazohej në prova shkencore”.

Sipas Akademisë, pëlhura e maskave të qepura në shtëpi është efektive në ndalimin e virusit, për sa kohë që ato përdoren si duhet. Shumica e infeksioneve, theksoi ai, ndodhin në situata kur njerëzit heqin maskat.

“Një ndryshim i tillë në rekomandimet për një praktikë me të cilën është mësuar e gjithë popullsia mund të duket i pakuptueshëm dhe të ringjallë dyshimet për korrektësinë e politikave zyrtare,” tha ai./Opinion.al

Pas