Bota

FOTOT/ Si e festoi bota Ditën e Fitores më 8 maj 1945


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:07 - 08/05/22 |
Opi Nion

Dita e Fitores në Evropë festohet çdo vit më 8 maj, që shënon përvjetorin e fundit të Luftës së Dytë Botërore, e njohur si periudha më e errët që kontinenti ka parë.

Kjo ditë shënon përvjetorin e dorëzimit të ushtrisë gjermane. Adolf Hitler vrau veten më 30 prill 1945, dhe një javë me vonë më 7 maj, Karl Donitz firmosi dorëzimin pa kushte që hyri në fuqi një ditë më pas.

Për shkak se lideri i Bashkimit Sovjektik, Josef Stalin nuk ishte prezent dhe kërkonte që të merrte pjesë në ceremoni, një tjetër marrëveshje përdorëzimin ka pushte u firmos më 8 maj.

Kjo është arsyeja pse Rusia feston një ditë më pas, më 9 maj.

77 vite më parë, nëse kthehemi pas në kohë do shikojmë njerëz të cilët festuan fundin e kapitullit më të errët të Europës.

Në atë periudhë Parisi ishte i mbushur plot me njerëz që festonin, pasi kjo i jepte fund drejtimit nga qeveria fashiste Vichi, aleate me nazistët.

Katedralja e Shën Palit në Londër, pas bombardimeve të Blitz krijoi një shenjë në formën e shkronjës “V”, duke sinjalizuar fundin e luftës.

Festimet vazhduan nëpër Europë, ku njerëzit u grumbulluan nëpër të gjithë qendrat e qyteteve, duke veçuar Kopenhagën ku kishte një fluks të madh njerëzish.

1280x970_cmsv2_1ca24b35-c5bc-5839-9155-47505d3ec1ba-6681200 1280x1641_cmsv2_8f6e530c-6480-5557-9341-e546c997b37b-6681200 1280x1008_cmsv2_c1613159-5183-57d5-8779-b5d6f9d00ff6-6681200 1280x962_cmsv2_43d019c3-ab12-553e-869d-d3c319f0c5a9-6681200 606x433_cmsv2_0bec8a1a-2249-50dd-9137-e29269116681-6681200 1280x1662_cmsv2_b4c8268b-3c0f-5909-996e-2010b70ced31-6681200 1280x883_cmsv2_a99ff87c-d466-5aa4-b498-afd7e65e6dda-6681200 1280x1641_cmsv2_4a26ab74-d692-5ef5-98fd-8d896d7d7f5f-6681200 1280x962_cmsv2_6eedf14e-5c43-591c-807a-343c497e2be5-4667526 1280x1438_cmsv2_4bddeb76-0c27-527e-bcd2-95c57cba5e9d-6681200
<
>

Pas