Bota

Foto/ Shpërthen vullkani Etna në Itali


               Publikuar në : 14:18 - 21/07/19 |
xhu lia

Vullkani Etna në Itali është zgjuar sërish duke nxjerrë llavë nga krateri dhe gjithashtu duke mbushur qiellin në Siçili me pluhur vullkanik. Sipas mediave italiane dy aeroporte në Katania,  i cili është qyteti i dytë më i madh në ishull janë detyruar të mbyllen përkohësisht.

Etna, i cili është vullkani më aktiv dhe i lartë në Evropë shpërthen shpesh, por shumë rrallë shkakton dëme.

Këto shpërthime nuk e kanë i kanë vendosur në rrezik  banorët e zonës. Shpërthimi i madh i fundit i Etnas ka ndodhur në vitin 1992.

Kujtojmë se vetëm pak javë më parë po në Itali, vullkani në ishullin e Strombolit shpërtheu papritur duke vrarë një turist. /Opinion.al/

 

 

Pas