-Jetë dhe Stil

Foto/Hëngri ananas të mbushur me eksploziv, shpërthen elefanti shtatzënë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:48 - 07/06/20 |
Opi Nion

Policia indiane arrestoi të premten një burrë të akuzuar për shkaktimin e vdekjes së një elefanti shtatzënë, që vdiq pasi kafshoi një ananas të mbushur me eksploziv duke shpërthyer më pas në gojën e saj.  Elefanti 15-vjeçar nuk ishte në gjendje të hante më pas lëndimit dhe vdiq në një lumë në Pallakad në shtetin jugor Kerala në 27 maj, tha oficeri i pyllit shtetëror.

Detajet e të dyshuarit nuk ishin menjëherë të disponueshme.

Departamenti i pyjeve i shtetit njoftoi arrestimin dhe tha se po heton nëse ai ishte një gjahtar apo një fermer që donte të vriste elefantin për të parandaluar dëmtimin e të korrave.

Vdekja e elefantit shkaktoi një zemërim midis aktivistëve për të drejtat e kafshëve. Maneka Gandhi, një ish-ministër nga Partia qeverisëse, e përshkroi vdekjen si tronditëse dhe kërkoi një ndëshkim të ashpër për ata që janë përgjegjës.

Një habitat në tkurrje dhe një rritje e numrit të elefantëve të egër në 15 vitet e fundit kanë bërë që elefantët e uritur të hyjnë në fshatra, ku ndonjëherë dëmtojnë të korrat dhe sulmojnë banorët./Opinion.al

 

Pas