Aktualitet

Flamuri i 11 Shtatorit, simboli i patriotizmit amerikan


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:55 - 11/09/18 |
b.f

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës publikoi sot fotografinë e një flamuri amerikan, të dëmtuar rëndë, që u gjet nga një punëtor shpëtimi në Qendrën Tregtare Botërore, më 11 shtator 2011.

“I ngritur nga gërmadhat e Qendrës Tregtare Botërore dhe i varur në Pentagonin e dëmtuar, flamuri u kthye në një simbol të fuqishëm patriotizmi, mbijetese dhe qëndrese. Muzeumi Kombëtar i Historisë Amerikane ka një koleksion me objekte të lidhura me viktimat, të mbijetuarit dhe heronjtë e 11 shtatorit, 2011. Shumë prej këtyre objekteve, dhe historitë pas tyre, mund të shihen në ekspozitën online “11 shtatori: Dëshmi e Historisë””, shkruan ambasada e SHBA-së në Facebook.

Më 11 shtator 2001, ekstremistë që kishin ndërmarrë misione vetëvrasëse rrëmbyen katër avionë me pasagjerë, duke i shndërruar në predha të komanduara kundër dy kullave të World Trade Center në Nju Jork, si dhe kundër Pentagonit.

 

Pas