Aktualitet

Fjala e Berishës, Duma-mazhorancës: Ju shkëlqeni, shikoni sesi ne mundim vetveten



Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:21 - 27/01/22 |
Opi Nion

Në seancën e sotme plenare, deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma ka reaguar pas fjalës së mbajtur nga ish-kryeministri,  Sali Berisha.

Ajo u shpreh për Berishën se më i vjetri ndër deputetët ka folur në parlament duke bërë gjithçka është e mundur për të bërë të pamundur opozitarizmin, ndërsa iu drejtua deputetëve të maxhorancës duke thënë se ata shkëlqenin sepse shikonin sesi opozita mund vetveten.

“Jemi sot siç kemi qenë prej kohësh përballë njëri tjetrit duke mashtruar secili më shumë tjetrin. Hipokrizi, big brother politik kudo dhe dëgjoj ministret tuaja që drejtohen nga ne dhe thonë ju kemi mundur 3 here. Ne nuk na kemi mundur ne, dhe ne nuk jemi mundur nga ju. Unë jua them nga kush jemi mundur ne. Ju keni mundur një gje, të drejtën e shqiptarëve për mirëqeverisje. Që nuk thuhen të vërtetat më ju e konsideroni mafiozllik politik dhe se jemi të mençur se ja fusni të gjithëve.

Unë do ta filloj nga të vërtetat tona. Po, ne jemi mundur, por jo  nga ju, por nga vetvetja. Ne po na mund vetja dhe jo ju. Shikoj këtu që çohet më i vjetri ndër nesh që jemi përpjekur ta nderojmë, pa asnjë nderim çohet dhe thotë gjithçka është e mundur për të bërë të pamundur opozitarizmi, ndërsa ju shikoja ju me portrete ai fliste, juve shkëlqenit sepse shikonit sesi ne mundim vetveten. Kjo është ajo që po ndodh.

Një gjë është e sigurt, të thuash të vërtetën është forcë, të fshihesh pas të vërtetave të tjetrit është dobësi, të mos thuash kurrë të vërteten tënde është dobësi. Kjo klasë politike ka humbur moralin dhe mundësinë që ti japë shqiptarëve mirëqenien që e meritojnë. Ajo që bëni ju me fondet IPA dhe me vetë sjelljen ndaj BE ju thoni mashtrimet e mundshme, s’ka gje ne na lusin po nuk na futët

Me çfarë doni të mundni ju? Kush është çështja këtu? Çështja është kë mund kë në politikë? Kë mbështet kë, kush ja fut kujt në politikë. Se thoni s’ka problem se ne nuk futemi në Evropë se na lusin. E vetmja gjë që lusni ju është borxhi”, u shpreh nder te tjera Duma./Opinion.al

Pas