Aktualitet

Finalja e Conference League, rrugët që bllokohen në TiranëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:39 - 24/05/22 |
Opi Nion

Finalja e Conference League mes Romës dhe Feyenoord të sjellë në Tiranë një numër të madh tifozësh nga Italia dhe Holanda, të cilët do ndjekin skuadrat e tyre të zemrës.

Policia e Shtetit në bashkëpunim me Bashkinë e Tiranës ka hartuar një plan të gjerë masash, ku veç sigurimi i tifozërive të dy ekipeve me synim shmangien e incidenteve është edhe ajo për bllokimin e shumicës së rrugëve që të çojnë drejt stadiumit dhe zonave ku do të lëvizin.

Në total janë 54 rrugë e bulevarde të Tiranës që duke filluar nga kjo e martë do të nisë kufizimi i lëvizjes, i cili do jetë në fuqi edhe gjatë së mërkurës kur edhe do të luhet ndeshja.

Bllokimi i qarkullimit të automjeteve nis me Rrugën Dritan Hoxha, Bulevardin Dëshmorët e Kombit, dhe Rrugën e Elbasanit dhe për të vijuar më pas edhe me rrugët e tjera që të çojnë drejt qendrës së Tiranës.

Rrugët me ngjyrë të kuqe tregojnë se nuk do të lejohet qarkullim makinash. Me ngjyrë të verdhë do të jenë në gjendje të lëvizin vetëm automjetet e personave që kanë një biletë për në stadium, ndërsa rrugët me ngjyrë jeshile janë rrugët që do lejohet qarkullimi për fansat, stafin dhe policinë.

Zona me ngjyrë kafe do jetë tërësisht e dedikuar për këmbësorët, ndërsa rrugët e shënjuara me blu do jenë të dedikuara për hyrjen në stadium.

E vetmja rrugë ku do të lejohet qarkullimi i automjeteve për qytetarët do jetë Unaza e Madhe.

Për të lehtësuar sa më shumë menaxhimin e kësaj situate qeveria ka vendosur që të mërkurën ta shpallë ditë pushimi, ndërsa bashkia ditë pa makina.

Autoritetet iu kanë bërë thirrje gjithashtu qytetarëve nga zonat jashtë Tiranës që më datë 25 Maj të mos udhëtojnë drejt kryeqytetit, nëse nuk kanë një biletë për të hyrë në stadium.

Rrugët që bllokohen më 25 Maj

Rruga e “Durrësit”
Rruga e “Kavajës”
Rruga “Myslym Shyri”
Rruga “Ibrahim Rugova”
Rruga “Abdi Toptani”
Rruga “Xhorxh Ë Bush”
Rruga “Abdi Toptani”
Rruga “Ismail Ndroqi”
Rruga “Luigj Gurakuqi”
Rruga e “Dibrës”
Rruga “Urani Pano”
Rruga “Dedë Gjo Luli”
BLV. Zogu i Parë
BLV. Bajram Curri
BLV. Gjergj Fishta
BLV. Zhan D’ark
BLV. Dëshmoret e Kombit
Rruga “Papa Gjon Pali II”
Rruga Leke Dukagjini
Rruga “Faik Konica”
Rruga “Dervish Hima”
Rruga “Asim Zeneli”
Rruga “Ismail Qemali”
Rruga “Mustafa Matohiti”
Rruga “Jul Variboba”
Rruga “Fatmir Haxhiu”
Rruga “Gjergj Filipi”
Rruga “Pjetër Bogdani”
Rruga “Nikolla Tupe”
Rruga “Brigada e VIII”
Rruga “Pashko Vasa”
Rruga “Çamëria”
Rruga “Ukraina e Lirë”
Rruga “Abdyl Frashëri”
Rruga “Skerdilajd Llagami”

Rrugë të kufizuara për emergjenca dhe autorizim:

Rruga e Rinasit
Rruga interurbane Durrës-Tiranë
Rruga Fushë Krujë-Vorë
Rruga Elbasan-Tiranë
Rruga Durrës-Tiranë, nga Ndroqi
Rruga “Dritan Hoxha”
Rruga “Teodor Keko”
Unaza e Madhe
Rruga e Elbasanit
Rruga “Muhamet Gjollesha”
Rruga “Sulejman Delvina”
Rruga “Asim Vokshi”
Rruga “Reshit Petrela”
Rruga “Ferit Xhajko”
Rruga Bardhyl
Rruga “Arkitekt Sinani”
Rruga “Sami Frashëri”
Rruga “Dëshmorët e 4 shkurtit”
Rruga e Barrikadave/Tv Klan

Pas