-Kulturë

Fevziu prezanton librin e jetës së tij, rikthehet me “Nona e Tironës”


               Publikuar në : 16:11 - 05/09/19 |
el ida

Në një takim me studentë dhe pedagogë të UET, gazetari i njohur, Blendi Fevziu ka njoftuar se së shpejti do të botojë librin e tij më të ri.

Duke e cilësuar një analizë të fateve njerëzore, Fevziu do të rikthehet së shpejti para lexuesit me “Nona e Tironës”.

“Është ai që mund ta quaj “Libri i jetës time”, si një borxh që duhet ta ktheja”, shprehet ai.

Fevziu zbuloi paksa nga subjekti i librit, në boshtin e të cilit qëndron stërgjyshja e tij.

“Është historia tipike sesi njeriu shpeshherë vjen dhe iken nga kjo jetë. Unë u gjenda në jetën e saj në vitet e fundit të jetës kur ishte zhveshur nga gjithçka. Ishte zhveshur nga pushteti dhe ambiciet e familjes, ishte zhveshur nga pasuria që ja kishte marrë komunizmi, ishte zhveshur edhe nga persekutimi, dhe pikërisht në fund të jetës së saj filloi të jetonte”.

Libri “Tirona e nonës” pritet të botohet në bashkëpunim me Universitetin Europian të Tiranës brenda muajit Shtator. /Opinion.al

Pas