Sociale

Festa e shalqinit në Lushnje, fermerët: Ky vit ka qenë i mbarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:49 - 04/07/21 |
Opi Nion

Mes tingujve të muzikës popullore, fermerët dhe qytetarë u bënë pjesë e festës së shalqinit në Lushnjë. Organizimi u mbajt në sheshin kryesor të qytetit ku u ekspozuan prodhimet e fushave. Në panair kishte edhe shalqinj me peshë deri në 20 kg. Fermerët thonë se ky vit ka qenë i mbarë për ta dhe prodhimi është cilësor.

E pranishme në këtë festë ishte edhe ministrja e Bujqësisë, Milva Ekonomi. Ajo tha se sfidë mbetet shtimi i eksporteve. Në fund të panairit u ndanë çmime për prodhuesit me kokrrën më të madhe të shalqinit. Lushnja ka 38 qendra grumbullimi të frutave dhe perimeve për eksport kryesisht drejt vendeve të rajonit dhe Europës.

Pas