Aktualitet

FBI shpall në kërkim ndërkombëtar kunatin e Enver Hoxhës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:51 - 12/11/15 |
b.f

PRISHTINË-Ymer Shahini, me shtetësi kosovare dhe kanadeze është shpallur në kërkim nga FBI. Ai dyshohet se ka përfituar përmes mashtrimit 20 milionë USD. Siç shkruan gazeta Ekspres, Ymer Shahni është pikërishr kunati (vëllai i gruas) së ish-ministrit të Jashtëm të Kosovës Enver Hoxha. Gruaja e politikanit quhet Remzi Shahini Hoxha dhe është pedagoge në universitetit.

Ymer Shahini po kërkohet nga FBI-ja për veprat penale “mashtrim dhe përfitim të jashtëligjshëm të 20 milionë dollarëve”. Prokuroria në Manhattan ka caktuar dënimin me 65 vjet burg dhe gjobë për shqiptarin e Kosovës. Shahini aktualisht gjendet në Prishtinë dhe është drejtor i kompanisë për fiskalizim “Printec L.L.C”.

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas