Bota

Fauci tregon efektet anësore të vaksinës anti-COVID


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:54 - 01/12/20 |
Opi Nion

Teksa e gjithë bota i ka “sytë” nga vaksina, pandemia COVID-19 vijon të përhapet me ritme të shpejta duke shkaktuar viktima dhe dëme të mëdha ekonomike.

Deri më tani janë krijuar disa vaksina anti-COVID, por ato ende nuk janë lejuar që të shpërndahen në terren, pasi më parë duhet t’iu nënshtrohen disa proceduarave të kontrolleve.

Ndërkohë, nga ana tjetër ka shumë persona në të gjithë botën të cilët janë shprehur se nuk do e marrin vaksinën, pasi ekziston frika e ndonjë efekti anësor.

Lidhur me efektet anësore të vaksinës ka folur Dr. Anthony Fauci. Ai u shpreh se Personat që marrin vaksinën kundër koronavirusit duhet të presin efekte anësore “të ulta”.

 “Kur merrni një injeksion të vaksinës, ju nxisni një përgjigje. Disa nuk ndjejnë asgjë, të tjerë ndiejnë një dhimbje në krah. Disa mund të ndiejnë një dhimbje në krah dhe një lloj ndjesie sikur kanë ftohtë, pothuajse sikur të keni grip, dhe një pakicë njerëzish kanë ethe. Ju në të vërtetë do të keni ethe për një ditë. ”, tha drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, Fauci.

Faucit thekson se pothuajse të gjitha efektet zhduken brenda 24, ose më së shumti 48 orësh. Sipas tij, është e rëndësishme të jesh i sinqertë me njerëzit për efektet anësore që ata mund të përjetojnë.

“Ajo që trupi po ju thotë nga ajo përgjigje është se po i përgjigjet mirë injeksionit”, tha Fauci./ Opinion.al

Pas