Aktualitet

Familja Berisha u shpall “non grata” nga SHBA, DASH shpjegon motivet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:37 - 19/05/21 |
Opi Nion

Departamenti Amerikan i Shtetit ka shpallur sot zyrtarisht “non grata” ish-kryeministrin Sali Berisha dhe familjen e tij, duke iu ndaluar hyrjen në SHBA.

Në faqen zyrtare të DASH shpjegohen arsyet e marrjes së këtij vendimi.  Në letër bëhet e ditur se veçanërisht në periudhën kur Berisha ka qenë kryeministër i Shqipërisë ka qenë i përfshirë në veprime korruptive, të tilla si shpërdorim i fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike.

“Në cilësinë e tij si Kryeministër i Shqipërisë Berisha ishte i përfshirë në veprime korruptive, të tilla si shpërdorim i fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit për përfitime personale si dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes së tij duke shpërdoruar besimin e publikut shqiptar në institucionet e tyre qeveritare dhe zyrtarët publikë.

Për më tepër, retorika e tij tregon se ai është i gatshëm të mbrojë veten, anëtarët e familjes së tij dhe aleatët e tij politikë në kurriz të hetimeve të pavarura, përpjekjeve antikorrupsion dhe masave të përgjegjësisë. Me këtë përcaktim, unë po rikonfirmoj nevojën për llogaridhënie dhe transparencë në institucionet demokratike të Shqipërisë, proceset qeveritare dhe veprimet e zyrtarëve publikë shqiptarë.

Përveç Berishës, unë po caktoj publikisht bashkëshorten e tij, Liri Berishën, djalin e tij, Shkëlzen Berisha dhe vajzën, Argita Berisha Malltezi si të përshtatshëm për të udhëtuar në Shtetet e Bashkuara.

Ky emërtim riafirmon angazhimin e përkrahjen e SHBA-së për reformat politike kryesore për institucionet demokratike të Shqipërisë. Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të qëndrojnë me popullin e Shqipërisë.”,  shkruhet në faqen e DASH./Opinion.al

 

Pas