Bota

Facebook ndryshon emrin, kompania do të quhet Meta


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:36 - 28/10/21 |
Opi Nion

Ashtu siç ishte paralajmëruar, “Facebook” ka ndryshuar emrin. Tashmë Facebook do të mbajë emrin “Meta”,  ka njoftuar në konferencën e saj vjetore.

Kompania zbuloi gjithashtu planet për një botë në internet ku njerëzit mund të luajnë, të punojnë dhe të komunikojnë në një mjedis virtual

Ndryshimi i emrit vjen pas një sërë historish negative për Facebook, bazuar në dokumentet e zbuluara nga një ish-punonjës, por dhe pasi pësoi një goditje javët e fundit.

Ish-punonjësa Frances Haugen ka akuzuar kompaninë për vendosjen e “fitimeve mbi sigurinë”. Më herët kompania Google ndryshoi emrin në Alphabet.

Pas