Bota

“Europa objektiv i Rusisë”, NATO planifikon ushtri të përhershme në kufijtë e saj


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:11 - 10/04/22 |
Opi Nion

NATO po planifikon vendosjen e një prani të përhershme ushtarake në kufijtë e saj për të kundërshtuar një agresion të ardhshëm nga Rusia.

Kështu ka thënë sekretari i përgjithshëm i Aleancës Atlantike, Jens Stoltenberg, në një intervistë për telegrafin britanik.

NATO është “në mes të një transformimi themelor” që pasqyron “pasojat afatgjata” të veprimeve të presidentit rus Vladimir Putin, shpjegoi Stoltenberg, sipas të cilit “ajo që ne tani përballemi është një realitet i ri, një normalitet i ri për sigurinë evropiane”.

“E gjithë Europa – tha presidenti ukrainas Zelensky në një video të cituar nga Ukrinform – është një objektiv i Rusisë”. Dhe “Agresioni rus nuk do të kufizohej vetëm në Ukrainë, në shkatërrimin e lirisë dhe jetës sonë,” tha ai, duke i bërë thirrje Perëndimit për veprim për të rivendosur paqen./Opinion.al

Pas