Rajoni

EULEX, edhe një vit tjetër në Kosovë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:29 - 11/07/20 |
el ida

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe përfaqësuesi i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ranë dakord për zgjatjen teknike njëvjeçare të mandatit të misionit të Misionit të Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX).

Sipas një komunikate për media nga zyra e presidencës, thuhet se zgjatja teknike po bëhet pasi pandemia ka pamundësuar negociatat për të ardhmen e mandatit të EULEX-it.

Mandati i EULEX-it është negociuar çdo dy vjet dhe gradualisht është zvogëluar mandati si dhe janë mbartur kompetencat tek organet vendore.

EULEX Kosova ka filluar në vitin 2008 si misioni civil më i madh në kuadër të Politikës së Përbashkët të Bashkimit Evropian për Siguri dhe Mbrojtje./Opinion.al

Pas