Bota

Franca vendos kufizime për faqet pornografike online


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:41 - 11/07/20 |
el ida

Franca ka vendosur të vendosë kufizim moshe për të gjitha faqet pornografike online.

Vendimi erdhi pas kërkesës së Presidentit Macron për të mbrojtur fëmijët nga të tilla përmbajtje.

Në janar, kompanitë e teknologjisë, të ofrimit të internetit dhe kompanitë e filmave për të rritur firmosën një marrëveshje vullnetare për të vendosur filtra që të ndalojnë hyrjen e fëmijëve në këto faqe.

Për të përforcuar ligjin, qeveria franceze vendosi që Autoriteti i Mediave të këtë të drejtën të vendosë gjoba ose t’i mbyllë faqen që nuk zbatojnë ligjin./Opinion.al

Pas