Rajoni

EULEX bastis zyrat e Veteranëve të Luftës së UÇK


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:30 - 25/09/20 |
Opi Nion

Një ditë pas arrestimit të një prej drejtuesve të luftës së UÇK nga Gjykata Speciale, trupat e EULEX kanë bastisur mëngjesin e sotëm zyrat e Organizatës së Veteranëve të Luftës.

Forca të shumta të EULEX, të armatosur janë parë në zyrat e OVL, por ende nuk dihen arsyet e këtij operacioni. Nuk raportohet për asnjë person të arrestuar deri në këto momente. Aksioni është monitoruar dhe nga forcat e KFOR dhe Policisë së Kosovës.

Sekretari i OVL, Faton Klinaku ka reaguar menjëherë për situatën e krijuar duke deklaruar se EULEX është duke u sjellë si ushtarët e ish Jugosllavisë.

“Isha duke qëndruar në zyrë kur pashë forca të shumta të Eulex. Nuk e di nëse kanë leje nga shteti i Kosovës për të bërë këtë operacion, por EULEX po sillet si në kohën e ish Jugosllavisë”, tha Klinaku.

Ditët e fundit është raportuar se në këto zyra kanë qarkulluar dosje të Gjykatës Speciale.

Pas