Kryesore

Debati për Lumin Vjosë/ Rama: Jam dakord me Metën, sa mirë do kishte…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:14 - 25/09/20 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së presidentit Ilir Meta në lidhje mbrojtjen e Lumit Vjosë nga ndërtimi i HEC-eve.

Përmes një reagimi në rrjetet sociale, Rama thotë se është dakord me presidentin se e ardhmja nuk është shkatërrimi, ndërsa shton se Meta duhet të kishte mbrojtur dhe Vlabonën kur bashkëqeveriste me ish-kryeministrin Sali Berisha.

Po ashtu, kyrministri deklaron se Ministria e Mjedisit ka refuzuar zyrtarisht të japë leje për projekte HEC-esh në Vjosën e poshtme që do të integrohet me Parkun.

Reagimi i Ramës

Jam dakord me Ilir Metën që e ardhmja nuk është shkatërrimi, po sa mirë do kishte qenë sikur ta kishte mbrojtur Valbonën nga shkatërrimi kur ishte zv.shef i qeverisë së Saliut, siç mbron sot Vjosën nga rreziku imagjinar i hidrocentraleve që nuk do të ndërtohen! Qeveria jonë e ka shpallur Park Kombëtar Vjosën e lartme. Ministria jonë e Mjedisit ka refuzuar zyrtarisht të japë leje për projekte HEC-esh në Vjosën e poshtme që do të integrohet me Parkun! Vala shkatërruese e qeverisë së vjetër mbi lumenjtë në tërësi është zmbrapsur ka kohë!/ Opinion.al

Pas