Bota

Estonia e bllokon në qiell, ndalon avionët e Rusisë nga hapësira ajrore


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:45 - 26/02/22 |
Opi Nion

Pas sulmeve ruse në Ukranë, Estonia ka mbyllur hapësirën e saj ajrore për avionët rusë, duke iu bashkuar fqinjit të saj baltik, Letonisë.

Kryeministrja e saj, Kaja Kallas, u kërkoi vendeve të tjera të BE-së të ndiqnin shembullin. Letonia tani ka anuluar të gjitha fluturimet drejt Rusisë deri më 26 mars, jo vetëm ato të linjave ajrore ruse.

“Një tjetër vendim në parim – Estonia do t’i ndalojë linjat ajrore ruse të hyjnë në hapësirën e saj ajrore. Polonia dhe Republika Çeke e kanë bërë tashmë këtë, dhe ne u bëjmë thirrje të gjitha vendeve të Bashkimit Evropian të bëjnë të njëjtën gjë. Avionët e një kombi të përjashtuar nuk kanë vend në qiejt e demokracisë”, tha Kallas.

Polonia, Britania e Madhe, Republika Çeke dhe Bullgaria gjithashtu kanë vendosur kufizime.

Pas