Aktualitet

Enkelejd Joti zgjidhet Drejtor i ri i RTSH-së


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:07 - 15/11/21 |
Opi Nion

Enkelejd Joti është zgjedhur Drejtor i Përgjithshëm i RTSH. Këtë të hënë me votim të fshehtë të 9 anëtarëve të Këshillit Drejtues u zgjodh me tre të pestat e votave, Enkelejd Joti drejtuesi i  ri i RTSH.

Vendimi i Këshillit Drejtues erdhi pasi më herët u dëgjuan në seancë publike katër kandidatët që ishin paraqitur si pretendente për këtë detyrë publike.

Kandidatët paraqiten para anëtarëve të Këshillit Drejtues platformat e tyre, ku përshkruheshin objektivat dhe strategjitë e tyre për drejtimin e Televizionit Publik.

Kandidatët në garë ishin Enkelejdi Joti, Iris Luarasi, Mimoza Haxhiaj dhe Laureta Roshi.

Procedura e zgjedhjes së drejtorit të ri të përgjithshëm u monitorua nga komisioni ad-hoc i ngritur për këtë qëllim dhe respektoi gjithë procedurat që parashikon statuti i Radio Televizionit Publik.

Pas