Aktualitet

EMRAT/ Trafikuan heroinë nga Shqipëria në Greqi, arrestohen dy persona


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:09 - 21/07/21 |
Opi Nion

Dy persona të akuzuar për trafik heroine janë arrestuar nga SPAK dhe Policia e Shtetit.

Përmes një njoftimi, Prokuroria e Posaçme bën me dije se Irfan Sulaj dhe Dëfrim Çela trafikuan heroinë nga Shqipëria drejt Greqisë dhe më pas drejt vendeve të tjera të BE-së.

Ata akuzohen për veprat penale “trafikim i narkotikëve, kryer më shumë se një herë në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, “Grup i strukturuar kriminal”  dhe “Kryerje e veprave penale nga organizata kriminale”.

 “Hetimet në lidhje me këtë procedim penal janë kryer në kuadër te operacionit ‘Kujtesa’, në bashkëpunim me Policinë e Shtetit dhe nëpërmjet shkëmbimit të informacioneve të vazhdueshme me autoritetet e Drejtësisë së Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut. Nga hetimet e kryera është bërë e mundur mbledhja e provave, mbi bazën e të cilave janë ngritur dyshime të arsyeshme se personat nën hetim Irfan Sulaj dhe Dëfrim Çela gjatë vitit 2016 në bashkëpunim me lidhjet e tyre kanë drejtuar trafikimin nëpërmjet koordinimit të transportit dhe trafikimit të lëndëve narkotike kryesisht të llojit heroinë nga Shqipëria në drejtim të Greqisë dhe më pas në vendet e tjera të BE-së,” thuhet në njoftimin e SPAK./Opinion.al

Pas