Aktualitet

Emigrantët afganë, Rama: Në listë emra gazetarësh, artistësh e yje filmash


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:48 - 25/08/21 |
Opi Nion

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama deklaroi në intervistën e tij për CNN se në listën e personave që pritet të vijnë në Shqipëri ka gazetarë, aktorë, artistë të fushave të ndryshme, por edhe yje filmash, ndërsa shtoi pyetjen se si mund t’ua mbyllën këtyre njerëzve dritaret e krijimtarisë.

Rama theksoi gjithashtu se kur ishte i ri nuk merrej me politikë por doli në rrugë për të qenë me të gjithë të tjerët që kërkonin ndryshimin e regjimit komunist.

Gazetarja: Mes vlerave që janë të rëndësishme për ju, është dhe profili, pasioni juaj për artin. Se kishit mendjen shumë te politika kur ishit më i ri. Ishit fan i artit. Ishit kaq i gjatë kur u bëtë pjesë e ekipit të basketbollit. Edhe keni udhëtuar me artin tuaj në mbarë Eruopën. Sa e vështirë është që të ruhet arti në Afganistan, kur edhe ata pak që ngelen janë të shqetësuar se arti që kanë krijuar gjatë 20 viteve mund të çërnjoset?

Rama: E thatë në mënyrë të përsosur. Se kisha mendjen te politika kur dola në rrugë për të qenë aty me të gjithë të tjerët për të kërkuar ndryshimin e regjimit këtu. Ishte për shkak të kufizimeve në veprimtaritë artistike që ndjeva nevojën për liri. Kështu ishte për të gjithë shqiptarët e asaj kohe. Duke parë listën që kemi marrë, emrat e njerëzve, në profilet e tyre mund të shihja gazetarë, kineastë, yje filmash, apo fytyra që ndoshta i kemi njohur përmes netflix. Si mund t’i lëmë këta njerëz në baltë?! Si mund t’ua mbyllim përgjithnjë dritaren e krijimtarinë. Duke iu thënë se në 5 vitet që vijën do ju nxjerrim prej andej ndërkohe që për ta ka një litar të errët për të përgatitur për të varur ëndrrat e tyre.

Pas