Aktualitet

Emërimi i Binaj, Soreca:KED të finalizojë pa vonesë listat për Presidentin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:14 - 22/12/20 |
Semiljana Azizi

Pas ambasadores së SHBA-ve, Yuri Kim ka ardhur dhe reagimi i Ambasadorit të BE-së, Luigi Soreca për emërimin e anëtarit të 5-të të Gjykatës Kushtetuese.

Soreca i bën thirrje KED të finalizojë pa vonesa listat për Presidentin për të zgjedhur anëtarët e tjerë të Gjykatës Kushtetuese që do ta bëjë këtë të fundit funksionale.

Ambasadori i BE-së thekson se funksionaliteti i Gjykatës Kushtetuese tashmë është brenda mundësive. Nëpërmjet një postimi në Twitter, ai shkruan se  funksionaliteti i kësaj gjykate është hap kryesor i kompletimit të kushteve të nevojshme për fillimin e tryezës së parë ndërqeveritare mes Shqipërisë e BE që sjell fillimin e negociatave.

STATUSI NGA LUIGI SORECA

Sot Binaj është betuar nga Presidenti Ilir Meta, anëtari i 5-të i Gjykatës Kushtetuese. Ne e përgëzojmë dhe i urojmë punë të mbarë. Funksionaliteti i plotë i Gjykatës tani është brenda mundësive, falë përpjekjeve të kombinuara të të gjitha institucioneve

Tani i takon KED-së të finalizojë pa vonesë listat për Anëtarët e tjerë që do të emërohen nga Presidenti. Funksionaliteti i plotë i Gjykatës është një hap kryesor për të kompletuar listën e kushteve të nevojshme për fillimin e tryezës së parë ndërqeveritare për bisedimet e pranimit midis BE./Opinion.al

Pas