Kronikë

Elbasan/Zbardhet vrasja e vëllait të Tao Çelës, lëshohen 5 urdhër arreste


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:16 - 09/10/20 |
el ida

Pesë urdhër arreste janë lëshuar këtë të premte nga gjykata e Elbasanit lidhur me vrasjen e Bujar Çelës disa ditë më parë.

Urdhër arrestet janë lëshuar për ekzekutorët, vëzhguesit dhe porositësin e vrasjes. Ky i fundit dyshohet se është shtetasi Erion Alibeja.

Ndërkohë Nuredin Dumani 37 vjeç dhe një shtetas tjetër të dhënat e të cilit nuk bëhen të ditura dyshohet se janë ata që kryen vrasjen.

Urdhër arreste janë lëshuar edhe për 2 shtetas që mendohet se kanë patur rolin e vëzhguesit në krim.

Deri në këto momente, nuk është ekzekutuar asnjë arrestim dhe denimet jane dhënë ne mungesë. Bujar Çela ishte vëllai i Tao Çelës, person me precedentë dhe i kërkuar nga policia.

Njoftimi i plotë i policisë

ElbasanZbardhet dhe dokumentohet ngjarja e ndodhur më datë 17.09.2020, ku mbeti i vrarë shtetasi B.Ç.,Shpallet në kërkim autori i dyshuar.

Strukturat hetimore të Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan, pas një pune intensive hetimore 20 ditore  zbuluan dhe dokumentuan me prova ligjore ngjarjen e ndodhur në datën 17 Shtator 2020, ku pranë rreth-rrotullimit të Bradasheshit, Elbasan, mbeti i vrarë me armë zjarri shtetasi B.Ç.,

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Elbasan,  ka caktuar masën e sigurisë “Arrest me burg”, për shtetasin N.D., 37 vjeç, lindur në Dibër dhe banues në Durrës, për veprat penale “Vrasje me paramendim” e kryer në bashkëpunim dhe “Armëmbajte pa leje”.

Në drejtimin e Prokurorisë së Rrethit,  vijon puna intesive për kapjen e autorit të shpallur në kërkim,  si edhe idetifikimin e personave të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale.

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Elbasan, për veprime të mëtejshme procedurale./Opinion.al

Pas