Bota

“Ekonomia ruse po stabilizohet”, Putin: Papunësia në nivel mjaft të ulët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:49 - 18/04/22 |
Opi Nion

Situata në ekonominë ruse po stabilizohet, ndërsa kursi i këmbimit të rublës po kthehet në nivelet e fillimit të shkurtit, tha presidenti Vladimir Putin në një takim për çështjet ekonomike të hënën.

“Rusia i ka rezistuar këtij presioni të paprecedentë. Situata po stabilizohet, kursi i këmbimit të rublës është kthyer në nivelet e gjysmës së parë të shkurtit dhe po përcaktohet nga bilanci objektivisht i fortë i pagesave,”-tha ai.

Suficiti i llogarisë rrjedhëse të bilancit të pagesave në Rusi tejkaloi 58 miliardë dollarë në tremujorin e parë, “duke arritur një nivel të ri historik”, tha presidenti, duke shtuar se paratë e këmbimit valutor po kthehen në sistemin bankar të vendit dhe vëllimet e depozitave të qytetarët po rriten.

Inflacioni në Rusi po stabilizohet tani, vuri në dukje Putin. “Unë do ta vërej veçmas çështjen e inflacionit. Ai po stabilizohet tani,” tha ai, duke shtuar se “çmimet e konsumit u rritën ndjeshëm gjatë 1.5 muajve të fundit – me 9.4%, ndërsa në terma vjetorë më 8 prill inflacioni arriti në 17.5%.

Sipas presidentit, stabiliteti financiar afatgjatë i Rusisë si në nivel federal ashtu edhe në atë rajonal duhet të mbetet detyra kryesore për autoritetet e vendit. Niveli rekord i suficitit të sistemit buxhetor është regjistruar për tremujorin e parë të këtij viti, theksoi ai.

“Këtu kërkohen vendime shtesë dhe është e nevojshme që ato të zbatohen pikërisht në momentin kur ekonomia ka nevojë më shumë për të,” tha Putin, duke shtuar se “stabiliteti afatgjatë i sistemit financiar si në nivel federal ashtu edhe në atë rajonal mbetet një kusht kyç”.

Shkalla e papunësisë

Presidenti rus Vladimir Putin vuri në dukje se numri i individëve të papunë të regjistruar zyrtarisht në Rusi mbeti në një nivel mjaft të ulët.

“Krijimi i vendeve të reja të punës, të paguara mirë, forcimi i dinamikës ekonomike, zhvillimi i industrisë dhe sektorëve të tjerë” janë kushti kryesor për të siguruar rritjen aktuale të të ardhurave të njerëzve, tha Putin. “Situata aktuale atje është e qëndrueshme në terma të gjerë,” vuri në dukje kreu i shtetit.

“Kjo mund të gjykohet veçanërisht nga një tregues i tillë si prodhimi i energjisë elektrike. Ky është një tregues i mirë që evidenton dinamikën në ekonomi. Numri i individëve të papunë të regjistruar zyrtarisht është gjithashtu në një nivel mjaft të ulët,” tha Putin./TASS

Pas