Bota

Eklipsi do të bllokojë pjesën më të madhe të diellit këtë fundjavë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:36 - 19/06/20 |
el ida

Eklipsi i plotë unazor do të jetë i dukshëm në pjesë të Afrikës dhe Azisë, por gjithashtu mund të ndiqet online në internet.

E para nga dy eklipset diellore të vitit 2020, do ta kthejë diellin në një “unazë zjarri” në 21 qershor (ose 20 qershor në varësi të vendndodhjes tuaj).

Një eklips diellor unazor ndodh kur Hëna është shumë larg nesh për të fshehur plotësisht diellin, duke lënë një rreth shkëlqimi rreth hënës. Kështu fiton nofkën poetike “unaza e zjarrit”.

“Një pjesë e vogël nga Afrika në Oqeanin Paqësor do ta shohë Hënën përpara Diellit (duke bllokuar 99.4% të Diellit në kulmin e tij në Indinë veriore) duke bërë që vetëm një unazë e ndritshme të jetë e dukshme”, tha NASA./Opinion.al

Pas