Politikë

Edi Paloka: Po Dako pse nuk është në listë?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:28 - 14/12/19 |
xhu lia

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka kë bërë një reagim në profilin e tij në Facebook, për  arrestimet e realizuara gjatë ditës së sotme nga policia në Durrës lidhur me tërmetin e 26 Nëntorit.

Sipas Palokës, kryeministri Rama po kërkon të mbyllet skandali i ndërtimeve me ca “koka turku” nga radhët e ushtarëve, ndërkohë që sipas tij fajtorët e vërtetë po shpëtojnë sërish. Ai ka theksuar se Rama po nxjerrë të pafajshëm ish-kryetarin e bashkisë së Durrësit Vangjush Dako.

“Rama po kerkon ta nxjerrë dhe një herë Gjushin “akullore” dhe kjo ben sens. Gjushin deri dje në Durres e quanin “Bankomati i Rames” ! Në fakt tanimë është me prova se Gjushi e ka paguar ( me kuptimin më të pare te fjales) imunitetin e tij, prandaj në vend që të ishte në qeli, është rikthyer me urdher të Ramës në zyrën e bashkisë për të rregulluar “ATO LETRAT”,-shkruan ndër të tjera Paloka.

Postimi i plotë i nënkryetarit të PD-së, Edi Paloka :

Rama e nxorri Gjushin prape “akullore”…!!!
Sipas drejtuesve te policise dhe prokurorise ne Durres ; pas “nje pune intensive, dy javore” u gjenden dhe “fajtoret” e katastrofes. Plot 17 urdher ndalime…
“Fajtoret” rezultokan disa inspektore lagjesh, ndonje “ndertues informal” e me siguri do dalin dhe bojaxhinjte e pallateve!
Gjushit nuk i del emri kurrekund!!!
Ne Durres e di dhe qytetari me i fundit se Vangjush Dako eshte kryepergjegjes per kete situate, jo vetem se ka mbi dhjete vjet qe drejton si kryetar bashkie, por edhe sepse privatisht ka qene i implikuar direkt, me firmen e tij “3D” , ne ndertimin e shumices se pallateve te demtuara. Kete fakt e kane denoncuar dhe keto dite me dhjetra qytetare durrsak. Gjushi jepte lejet, Gjushi supervizonte, Gjushi jepte betonin e firmes se tij, Gjushi edhe ndertonte me firmen e tij !
Po pse atehere emri i Gjushit nuk del ne listen e polico-prokurorise se Durresit?!
Shume e thjeshte dhe e qarte per kedo; Gjushi ka mbrojtjen direkte te Rames i cili gjate gjithe kesaj kohe po kujdeset personalisht qe mos preken pergjegjesit e vertete, po si ne gjithe rastet e tjera, te mbyllen skandalet me ca “koka turku” nga rradhet e ushtareve.
Rama po kerkon ta nxjerre dhe nje here Gjushin “akullore” dhe kjo ben sens. Gjushin deri dje ne Durres e quanin “Bankomati i Rames” ! Ne fakt tanime eshte me prova se Gjushi e ka PAGUAR ( me kuptimin me te pare te fjales) imunitetin e tij, prandaj ne vend qe te ishte ne qeli, eshte rikthyer me urdher te Rames ne zyren e bashkise per te rregulluar “ATO LETRAT”

Pas