Bota

Rikthehet moti i keq në Itali, stuhi dhe reshje bore


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:20 - 14/12/19 |
xhu lia

Stuhia “Santa Lucia” në Itali ka sjellë reshje të shumta shiu dhe dëborë duke bërë që pjesa më e madhe e shkollave të mbyllen.

Me këtë stuhi është rikthyer sërish moti i keq në Itali. Sipas kryetares së Bashkisë në Romë përveç shirave në kryeqytet, pritet që stuhitë dhe shtrëngatat të jenë të pranishme edhe në pjesën e bregdetit.

Për shkak të erërave të forta, shiut dhe stuhive autoritetet  kanë bërë thirrje qytetarëve që të tregojnë kujdes.

Gjithashtu është bërë e ditur se vështirësi për shkak të motit të keq ka edhe në rajonin e Kampanjës, ndërkohë reshjet e borës kanë sjellë probleme në qarkullimin rrugor në Milano, Lacio dhe Napoli.

Për këtë arsye autoritetet kanë nisur hedhjen e kripës  në këto zona  për të evituar aksidentet. Ndërkohë është bërë e ditur se përmirësimi i motit do të nis gjatë ditës së dielë./Opinion.al/

Pas