-Jetë dhe Stil

E rëndë/ Goditet nga droni, fëmija humbet syrin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:45 - 30/11/15 |
b.f

Një foshnjë ka humbur një sy pasi u godit në fytyrë nga një dron i cili doli jashtë kontrollit.

Oscar Webb 18 muaj, ishte në kopsht kur droni i goditi atij syrin.

Ai ishte duke fluturuar nga miku i familjes Simon Evans i cili kishte përvojë me ketë pajisje me telekomandë.

Mjekët dëshpërimisht u përpoqën për të shpëtuar syrin e Oscar, por nuk kishin asnjë alternativë tjetër përveç se t’i hiqnin atë shtatë javë pas aksidentit.

Familja e tij tashmë kanë paralajmëruar për rreziqet e kësaj pajisje të cilat shpesh janë të emëruara si lodra, transmeton Klan Kosova.

Nëna e Oscar, Amy Roberts tha se ajo ishte në ambulancë duke dërguar fëmiun në spital në Birmingham kur ai hapi syrin, duke i parë kështu dëme të tmerrshme.

“Ishte gjëja më e keqe që unë kam parë ndonjëherë”, tha ajo.

“Unë vetëm po shpresoja dhe po lutesha gjithë rrugën se ajo që pashë nuk ishte e vërtetë”.

“Unë po prisja të dikë të vijë e të më thoshte se çdo gjë është në rregull, nuk mund të besoja”.

“Mjekët thanë se ky ishte incidenti më i rëndë i syrit që ata kishin parë ndonjëherë”.

“Ishte e vështië, unë bërtita aq shumë sa që edhe mjekët i bëra të qanin”.

Kirurgët kanë kryer disa operacione emergjente në mënyrë që të shpëtojnë syrin e Oscar, por dëmi ishte jashtëzakonisht i madh.

E zotri Evans, i cili ishte një njeri me eksperiencë me dronët, tha se droni doli jashtë kontrollit.

Ai tha për ëatchdog: “Unë vetëm di që kam dëgjuar një britmë nga shoku im duke thënë “Oh zot jo” dhe kur u ktheva pashë gjak dhe fëmiun duke qarë”.

“Ishte gjëja më e keqe që unë kam parë ndonjëherë”.

Zotëri Evans nuk ka përdorur më dron që nga ky aksident duke thënë se kjo ngjarje e bëri atë psiqikisht të sëmurë.

“Njerëzit duhet të jenë të vetëdijshëm se sa e rrezikshme është ajo”, shtoi ai.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas