Rajoni

E krahësuan me Sharon Stone, Vuçiç: Sulmet e Moskës primitive dhe vulgare


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:15 - 06/09/20 |
Al Do

Presidenti i Serbisë akuzoi Moskën këtë të dielë për “primitivizëm dhe vulgaritet” në një sulm ndaj tij, pasi zëdhënësja i ministrisë së jashtme të Rusisë e krahasoi atë me aktoren Sharon Stone në një skenë të filmit “Basic Instict”, raporton Reuters.

Serbia është aleati më i afërt i Moskës në Ballkan, por Presidenti Aleksandër Vuçiç ka shqetësuar prej kohësh Rusinë duke kërkuar lidhje më të mira me Perëndimin.

Ai bëri një hap në këtë drejtim javën e kaluar në Uashinton duke nënshkruar një marrëveshje për të përmirësuar marrëdhëniet me Kosovën, të cilën Beogradi dhe Moska nuk e njohin.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova postoi një fotografi në Facebook të Vuçiç në ceremoni, së bashku me një fotografi të Sharon Stone nga filmi i vitit 1992 “Basic Instinct”.

“Nëse jeni të ftuar në Shtëpinë e Bardhë, por karrigia juaj qëndron sikur jeni në një marrje në pyetje, duhet të uleni si në figurën numër 2. Kushdo që të jeni. Thjesht më beso ”, ka shkruar Zakharova.

Në komentet televizive ndërsa ishte në një vizitë në Bruksel, Vuçiç tha: “Maria Zakharova flet kryesisht për veten e saj, dhe primitivizmi dhe vulgariteti që ajo tregoi flet për të dhe për Zotin, për ata që e vendosën atje.”

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin tha në një deklaratë: “Sot, armiqtë e Serbisë dhe Rusisë janë të kënaqur me dashakeqësinë e vogël të Zakharovës.”

Zakharova ndryshoi postimin e saj, duke thënë se komentet e saj ishin keqkuptuar.

Vuçiç foli në telefon me Ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov, sipas Beogradit dhe Moskës por nuk dihen detaje nga biseda e tyre. /Opinion.al

Pas