Kronikë

E fundit/ Gjykata rrëzon kërkesën e ish-deputetit për tu kthyer në Kuvend


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:53 - 12/02/19 |
b.f

Gjykata Administrative ka rrëzuar pak minuta më parë kërkesën e ish deputetit Gledion Rehovica për tu rikthyer në parlament si deputet.

Gledion Rehovicës, ish-deputet i Lëvizjes Socialiste për Integrim për Beratin, iu hoq mandati nga KQZ më 5 janar të vitit 2018, në kuadër të ligjit të dekriminalizimit.

Sipas Prokurorisë, ish-deputeti i LSI-së, rezulton të jetë arrestuar në vitin 1999 në Itali për “vjedhje dyqani”, dhe këtë dënim nuk e kishte pasqyruar në formularin për dekriminalizimin.

Rehovica mohoi në atë kohë akuzat e Prokurorisë duke thënë se ka qenë student në Romë gjatë kohës për të cilat flet akuza e Prokurorisë. Dl

 

Pas