Aktualitet

Dyzimi i Artan Shkrelit: Si restaurator do e ruaja Teatrin, por jam zyrtar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:35 - 12/09/18 |
b.f

Artan Shkreli dhe Artan Lame janë dy intelektualë që kanë luftuar për vlerat historike të qytetit, kur partia e tyre (PS) ishte në opozitë. Sot në pozione drejtuese në administratë shtetërore ata nuk kishin reaguar për çështjen e Teatrit Kombëtar.

Por, Artan Shkreli ka vendosur të thyejë heshtjen. I ftuar në një bashkëbisedim me studentë e pedagogë të Universitetit Europian të Tiranës (UET), zv.ministri i Energjetikës e Infrastrukturës Artan Shkreli ka diskutuar për çështjet e arkitekturës në Shqipëri, ku ka prekur edhe çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar.

“Nëse unë do të isha sot në ato kushtet e një njeriu të shoqërisë civile, unë me papërgjegjshmërinë e ligjshme që i takon një njeriu në atë pozicion, do thoja ‘gjeni lekët ku të doni, restauroni këtë teatër që është’. Unë këtë nuk e them dot në pozicionin që jam (si zyrtar shteti) Po unë jam, i njëjti person, por është i rëndësishëm pozicioni i një njeriu që ka një detyrë ku është i ‘detyruar’ ta shohë një çështje më gjerë sesa e sheh kur ka vetëm një angazhim specifik”, ka thënë ai.

“Heshtja nuk është domosdoshmërisht aprovim për prishjen sikurse nuk është një klithje për ta ruajtur objektin se s’bën. Qëllimi im do të ishte amoral në qoftë se unë do të drejtoja tjetër organizatë dhe do t’i isha bashkuar qeverisë së sotme, ky është qëndrimi amoral. Qëndrimi im është etik. Unë nuk kam ndryshuar asnjë qendrim pasi nuk kam pasur një qëndrim për Teatrin. Pse unë nuk kam një qëndrim për teatrin është një gjyq që duan të ma bëjnë njerëzit dhe mund ta bëjnë gjyqin… Asnjë njeri nuk mund të dënohet se pse nuk ka një qëndrim, njerëzit mund të dënohen se pse kanë një qendrim”, vijoi Artan Shkreli që siç duket është i dyzuar për shkak të kostumit të zyrtarit.

Pas