Sociale

Dyfishohen kapacitetet e impiantit të Bovillës, UKT: Do ta çojmë në 30 mijë metër kubBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:34 - 06/11/22 |
Opi Nion

Bashkia e Tiranës është duke investuar në Impiantin e  Bovillës, ndërsa në një njoftim të UKT bëhet me dije se do të realizohet dyfishimi i kapacitetit.

“Do të çojmë në 30 mijë metra kub, depozitën e ujit, duke dyfishuar kapacitetin total! Ndërtimi i të gjithë skemës ndihmëse dhe plotësuese (flokulator, filtër, dhoma manovrimi, përpunimi i baltës etj) për trajtimin dhe përpunimin e ujit.  Arsyeja e këtij investimi?

– Përmirësim/Përshpejtim i furnizimit me ujë, në mënyrë që territoret e Tiranës të furnizohen 24 orë në 24!!! –  Rritja e standardeve të cilësisë së ujit, që do të përshtatet me standardet e Bashkimit Europian”, thuhet në njoftimin e UKT-së.

Në vitin  2019 kapaciteti në Bovillë u rrit nga 1800 litër ujë për sekondë në 2400 litra (56 milion m³). Ndërkohë që me ndërhyrjen që po realizohet, kapaciteti do të arrijë në 3600 litra ujë në sekondë ose 112 milionë m³.

 

një ndër investimet më të mëdha që ka ndërmarrë aktualisht Ujësjellës Kanalizime Tiranë, në partneritet me Agjencinë Kombëtare të Ujësjellës Kanalizime.

 

 

Pas