Sport

Dy muaj pa tifozë, Napoli dhe Roma të penalizuar nga Ministria e Brendshme italianeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:37 - 14/01/23 |
el ida

“Ne po shkojmë drejt një ndalimi të gjatë për transferuat e tifozëve në Romë dhe Napoli pas përplasjeve të dhunshme midis ultrasve që paralizuan autostradën A1 më 8 janar”.

Kështu bëri të ditur Ministri i Brendshëm Matteo Piantedosi në konferencën për shtyp pas Komitetit për Rendin dhe Sigurinë Publike: “Këtu po njoftoj se pasditen e sotme ndoshta do të firmos një dispozitë parandaluese në lidhje me udhëtimin e tifozëve drejt Romës dhe Napoli për dy muajt e ardhshëm”, tha ai.

 

Piantedosi shpjegoi se qeveria po punon edhe për identifikimin e përgjegjësve, por theksoi se vendimin e konsideron të pashmangshëm: “Duhet të identifikojmë edhe individin dhe masat, por nuk do të mund të kemi më pak sesa të shqyrtohet një dispozitë e përgjithshme e rendit publik për sa i përket dy grupeve të tifozëve”./Opinion.al

 

Pas