Bota

Droni amerikan vret një planifikues të sulmeve të ISIS


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:55 - 28/08/21 |
Opi Nion

Ushtria amerikane thotë se beson që ka vrarë një planifikues vrasjesh për degën afgane të ISIS, në një sulm me dron në lindje të vendit.

Anëtari i dyshuar i grupit IS-K ishte shënjestruar në provincën Nangarhar. Sulmi me dron amerikan është raportimi i parë në Afganistan që nga shpërthimi i së enjtes në aeroport.

Kapiteni Bill Urban i Komandës Qendrore tha: “Sulmi ajror pa pilot ndodhi në provincën Nangarhar të Afganistanit. Indikacionet fillestare janë se ne kemi vrarë objektivin. Ne nuk kemi dijeni për viktima civile.”

Një dron Reaper, i lëshuar nga Lindja e Mesme, goditi militantin ndërsa ai ishte në një makinë me një anëtar tjetër të IS, duke i vrarë të dy, tha një zyrtar për agjencinë e lajmeve Reuters.

IS-K tha se kishte kryer një sulm jashtë aeroportit të Kabulit të enjten që mund të ketë vrarë deri në 170 njerëz, përfshirë 13 trupa amerikane.  Një transport ajror masiv ka filluar në aeroport që kur militantët talebanë pushtuan kryeqytetin këtë muaj.

Në dy javët e fundit, më shumë se 100,000 njerëz besohet se janë evakuuar, me afatin e përcaktuar nga SHBA për forcat e saj për të lënë Afganistanin që skadon të martën.

Presidenti Joe Biden premtoi të Premten se do të gjente xhihadistët pas shpërthimit vetëvrasës të së enjtes.

IS-K, ose Provinca Khorasan e Shtetit Islamik, është grupi më ekstrem dhe më i dhunshëm nga të gjitha grupet militante xhihadiste në Afganistan. Shumica e mijëra ekstremistëve të IS-K besohet se fshihen në provincën, në lindje të Kabulit./Opinion.al

 

Pas