Bota

Vendimi: Vrasësi i senatorit Kennedy do të jetë i lirë pas 52 vitesh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:07 - 28/08/21 |
Opi Nion

Bordi i lirimit me kusht në Kaliforni i dha Sirhan Sirhan lirimin nga burgu ku ishte dënuar 52 vjet më parë për vrasjen e ish senatorit dhe kandidatit demokrat favorit për Shtëpinë e Bardhë. Vendimi final i mbetet tani guvernatorit të Kalifornisë.

Sot në sallën e gjyqit më i riu nga djemtë e Robert Kennedy, Douglas, ishte i pranishëm në seancën për lirimin e Sirhan.

 

Sirhan, i cili është 77 vjeç, u dënua në dhomën e gazit në 1969 dhe më pas u ndryshua në një dënim e burg të përjetshëm me mundësinë e zbritjes së dënimit. Ai tha se vitet në burg e kanë mësuar atë të kontrollojë zemërimin dhe është i vendosur të jetojë në paqe nëse lirohet./Opinion.al

Pas