Aktualitet

Drogë nga Shqipëria në Itali, ndalohen 29 persona, mes tyre 3 shqiptarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:04 - 19/06/21 |
Opi Nion

29 persona duke filluar nga korrierë, tregtarët me shumicë por edhe shpërndarës  janë arrestuar nga autoritetet italiane pasi merreshin me shpërndarjen e drogës në zonën e Kalabrisë.

Autoritetet italiane kanë goditur kështu një rrjet të trafikut të drogës, të përbërë nga shqiptarë, italianë dhe marokenë. Sipas mediave italiane, lënda narkotike vinte nga Shqipëria dhe më pas shpërndahej në qytete të ndryshme të Italisë.

Policia e Frosinones ekzekutoi një sërë masash ndalimi. 7 persona pjesë e grupit ndodhen në paraburgim,10  në arrest shtëpie, 3 ndalime qëndrimi (2 nga Frosinone dhe një nga Ferentino dhe Morolo) dhe 5 detyrimeparaqitje.

Prokurori i Frosinone Antonio Guerriero në një shënim tregon se “gjatë hetimeve u zbulua rrezikshmëria e grupit, të cilët me veprimtarinë e tyre të lulëzuar kriminale, kanë gjeneruar një alarm të dukshëshoqëror në qytetin e Frosinone dhe në komunat fqinje”.

Nga të arrestuar tre ishin shqiptarë, Artan Cela 46 vjeç, Gualjot Isaj, 38 vjeç, Olsjon Koka, 35 vjeç./Opinion.al

Pas