Aktualitet

Droga në klubet e natës, kur te duash dhe sa te duash


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:05 - 29/11/15 |
b.f

Shpërndarja dhe tregtimi I lëndeve narkotike është një nga sfidat kryesore me të cilat kanë vite qe po përballen shumë qeveri dhe struktura policore evropiane. Por ka vite që edhe në Shqipëri ky fenomen është një nga më shqetësuesit. Palët gjithmonë kanë fajësuar njëra tjetrën ndërsa problem dhe shifrat alarmante vijojne të qendrojnë po aty. Aksionet policore trumbetohen si suksese dhe në fakt disa kanë qenë të tilla. Por shumë problem mbeten të pazgjidhura mu në mes të kryeqytetit dhe nën hundën e drejtuesve të këtyre aksioneve. Droga është e pranishme më shumë se asnjherë ne ambjentet e jetës së natës. Ky është një fakt që konstatohet lehtësisht.
Nga një vëzhgim I opinion.al në disa prej klubeve më në zë të Tiranës tregotohet por edhe konsumohet në masë lëndë narkotike. Mjafton të kesh njohjet e duhura dhe pagesën ne xhep dhe droga kryesisht e llojit kokaine është e jotja. 1 gram kokainë, gjëndet lehtësisht sot në Tiranë per 10 mije lek te reja, ose nëse kërkon një cilësi më të lartë të duhen 100 euro per 1 gram. Në këtë rast flasim për nje zinxhir bashkëpuntorësh, I cili nis nga rojet e sihurisë të cilët nuk bëjne kontrollin e duhur dhe në shumicën e rasteve janë “Bodyguard” të personave që I tregotojnë këto lëndë sesa të klienteve të pambrojtur.
Në shumë raste personat që e pranojnë këtë nuk duan te identifikohen sepse është e qartë se do te binin pre e kërcenimeve, por ata e pranojnë këtë tregti dhe konsum të hapur nëpër klubet e natës. Ata tregojne edhe per dhomat “Prive” te cilat I ofrohen, klienteve “VIP” në mënyre që të qëndrojnë të pashqtësuar, të sigurtë dhë te rrezikuar se mund të kapen në flagrancë.
Por kush ua jep atyre këtë garanci? Me siguri që ajo I vetëofrohet nga menaxherët apo pronarët e ketyrë hapësirave. Kryesisht këta njërez, janë të përfshire vëte në këtë lloj tregtie, janë njerëz të njohur për policine për shkak të lidhjeve që kanë me emra të njohur të politikës e në disa raste janë edhe vetë punonjës të sektoreve që duhet t’a luftojnë këtë fenomen. Por kjo nuk ndodh, askush nuk shqetësohet për atë që ndodh kaq hapur. Në disa raste kur ka patur aksione ne klube nate për kontroll lëndësh narkotike, ose situate ka kaluar “limitet”, dhe me “limite” nënkuptohet se aty tregtia është bërë fare hapur ose dikush nuk ka bërë pagesat nëndorë tek personat e duhur në mënyre që tregtia dhe konsumi të vijonte I qetë. Këtu shtohet edhe një mundesi tjeter, lufta brenda llojit, pra kur nje lokal është kontrolluar në imtësi aq shumë sa atë mbrëmje të gjithë klientët kanë dalë jashte, e mbase janë larguar me shijen e keqe se nuk do të riktheheshin më aty.
Klubet e natës janë kthyer në një hapsirë të pasigurtë për një brez I cili ndodhet rastesisht aty, per një brez I cili po nis te shijoje kanqesinë e orëve të argëtimit por që fare lehtë mund të nisë një rrugë të rrezikshmë, atë të konsumit të lëndeve narkotike.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas