Aktualitet

Dritan Leli pastroi Pyllin e Sodës dy orë para paralajmërimit të Ramës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:40 - 07/11/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama prezantoi një plan kombëtar për pastrimin e mjedisit, teksa nga Vlora kritikoi dhe paralajmëroi për sanksione kybashkiakët që nuk i transportojnë mbetjet tek inceneratorët.

“Ky është një pyll që kryetari i bashkisë mund ta bëjë me makinë për tre minuta nga hyrja deri në dalje. Këtu nuk ka nevojë as për ushtri. Këtu mjafton kryetari i bashkisë dhe 5 veta të tjerë me një qese në dorë çdo ditë duke u thënë qytetarëve mos na ktheni më këtu, pylli i Sodës do merrte pamje tjetër”-tha Rama.

Por, 2 orë para se Rama të jepte paralajmërimin nga Pylli i Sodës, krybashkiaku i Vlorës Dritan Leli ka ndarë disa foto me ekipin e tij teksa me qese në duar pastrojnë pikërisht  Pyllin e Sodës.

 “Aksionin ndërgjegjësues për të ruajtur mjedisin, jo pa qëllim e bëmë te Pylli i Sodës, për t’ju treguar që edhe pse u angazhuam ta pastrojmë për muaj të tërë dhe t’i rikthejmë ajrin që i kishte munguar, mbeturinat ishin hedhur sërish, gjithandej. Ka qenë gjithëpërfshirës angazhimi i këtij mëngjesi. Administrata e Bashkisë Vlorë, Ndërmarrja e Shërbimeve Publike, Ujësjellësi dhe Njësitë Administrative, një ekip prej rreth 1100 punonjësish, e lanë të dielën e familjeve të tyre për t’u treguar të gjithëve se asnjë ditë pushimi nuk do të kishte vlerë në një ambient të ndotur, se askush nuk mund të pushojë mes mbeturinash. Duajeni mjedisin, duajeni veten!”,  shkruan Leli./ Opinion.al

Pas