Aktualitet

Drejtori i DSIK: Serverat me informacionet e klasifikuara nuk janë sulmuarBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:28 - 20/09/22 |
Opi Nion

Kreu i  Drejtorisë së Sigurisë së Informacionit të Klasifikuar, Dorian Tola në Komisionin e Ligjeve ditën e sotme tha se serverat me informacionet e klasifikuara nuk janë prekur nga sulmet kibernetike të Iranit.

Tola tha se sistemet TIMS dhe MEMEX nuk janë të akredituara për trajtimin e informacioneve të klasifikuara dhe nuk duhet të trajtojnë informacione të klasifikuara.

Elisa Spiropali: Zoti Salianji tha që ju thatë që nuk kishte sulme në sistemet e klasifikuara. Ne folëm për sistemet ku ruhen informacionet e klasifikuara. Nuk ka informacion për sulme në këto sisteme.

Flamur Noka: Drejtori e di shumë mirë, TIMS-I, MEMEX-i…

Dorian Tola: Sistemet që ju po përmendni nuk janë sisteme të akredituara për trajtimin e informacioneve të klasifikuara dhe nuk duhet të trajtojnë informacione të klasifikuara.

Flamur Noka: Sa i morët ju si qeveri jua hakeruan. E kupton sa e rëndë është kjo?

Dorian Tola: Dua të konfirmoj atë që dha ministrja që sistemet që trajtojnë informacion të klasifikuara deri më tani nuk kemi të dhëna për kompromentim

Flamur Noka: Po ça ministrja, ti je drejtor

Pas