Kryesore

Drafti i Alibeajt/Balla: I vlefshëm për të zgjedhur Avokatin e Popullit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:43 - 09/05/22 |
Opi Nion

Kreu i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla ka komentuar ditën e sotme propozimet e draftit të Enkelejd Alibeaj për zgjedhjen e presidentit të ri.

Balla tha se propozimi i Alibeajt për procesin dhe kriteret për presidentin nuk i jep mundësi mazhorancës që të propozojë një kandidat.

Sipas tij, drafti i Alibeajt është një propozim i vlefshëm për rastin e zgjedhjes së Avokatit të Popullit, jo për presidentin.

“Nuk dua të paragjykoj se është proces që do vazhdojë dhe nesër, është njoftuar Konferenca e Kryetarëve, prej nesër fillon zyrtarisht procesi, bie dakord me kolegët e opozitës që ta zgjedhim bashkë.

Ne i kemi numrat ju e dini, mund ta zgjedhim, por duam që ky proces të ketë qasje për të komunikuar dhe dialoguar. Propozimi që vjen nga kolegët e PD, ashtu si është propozuar është i vlefshëm në rastin e zgjedhjes s së Avokatit të Popullit, në rastin e Presidentit kemi dhe ne të drejtën për të propozuar”,-tha Balla.

Pas