Aktualitet

Do udhëtoni drejt Greqisë?Ja pikat kufitare nga ku mund të kalohet lirshëm


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:12 - 09/07/21 |
Opi Nion

Për shtetasit shqiptarët, të cilët do duan të udhëtojnë për në Greqi dhe anasjelltas tanimë kanë edhe një pikë tjetër kufitare nga ku mund të kalojnë lirshëm dhe pa kufizime, që është ajo e Mavromatit, e cila tanimë funksionon gjatë 24 orëve, pa limit maksimal të personave që lejohet të hyjnë. Lajmi është konfirmuar në një njoftim që Ambasada Greke në Shqipëri, ka bërë në rrjete sociale.

Ndërkohë, për sa i përket pikës tjetër të Mertzianit, kjo pikë kufitare do të funksionojë nga data 13 korrik, nga ora 7:00 deri në orën 19:00, sipas orës lokale të Shqipërisë. Sipas njoftimit, kushtet për të hyra në Greqi mbeten të njëjta me ato të deritanishmet. Duhet të jeni të pajisur me vërtetim që jeni të vaksinuar, ose tampon negativ që i përkon 24 orëve të fundit.

“Sipas Vendimit me Nr. Δ1α/ΓΠ.οικ.42638/07.07.2021 (ΦΕΚ Β’ Αρ. 2978) pika kufitare e Mavromati tashmë funksionon gjatë 24 orëve pa limit maksimal të personave që lejohet të hyjnë, ndërsa edhe pika kufitare e Mertziani do të funksionojë nga data 13/07 nga ora 07:00-19:00 sipas orës lokale të Shqipërisë.

Kushtet për të hyrë në Greqi mbeten të njëjta me ato që ishin të vlefshme deri tani”, njoftimi i Ambasadës Greke./Opinion.al

Pas