Life Style

Do të punosh me familjen mbretërore, rregulli i artë që duhet të ndjekësh


               Publikuar në : 14:18 - 07/10/19 |
el ida

James Upsher, ish-sekretari i princeshave Beatrice dhe Eugenie ka shkruar disa këshilla dhe një sërë trukesh të vogla për këdo që dëshiron të punojë për familjen mbretërore angleze.

Për më shumë se katër vite si asistent dhe sekretar privat, James ndihmoi në organizimin e ditëlindjes së 90-të të Mbretëreshës dhe u përfshi në logjistikë për disa turne të Dukës dhe Dukeshës së Kembrixhit.

Përpos disa këshillave të përgjithshme, si të mos folurit në letër për kandidaturën tuaj dhe të mos bësh gabime në aplikim, James Upsher shton disa truke të tjera.

Sipas “Vanityfair” ai thotë se duhet të keni një ide të qartë se cilat shtete janë pjesë e Komonuelthit dhe cilat të Mbretërisë së Bashkuar, në cilat territore familja Mbretërore Angleze ka ndikim dhe mbase të nënvizoni përkatësinë e tyre dhe lidhjen e tyre me ato vende.

Por sipas tij, rregulli i artë është që kurrë të mos thuash: “Unë gjithmonë kam ëndërruar të punoj për familjen mbretërore.”

Kjo pasi sipas tij ju duhet të kandidoni vetëm nëse jeni vërtet të kualifikuar për atë pozicion, pasi në interesin e tyre është që ti të jesh i duhuri për atë që ju nevojitet dhe jo të kujdesen për ëndrrat e fëmijërisë tënde.

Gjithashtu duhet të theksojmë respektin e madh për institucionin dhe vlerat e mundshme të përbashkëta me Familjen Mbretërore, por këtë duhet ta bëjmë mirë duke mos përfunduar në mesin e shumë prej tyre kandidaturave që hidhen poshtë./Opinion.al

 

Pas