Kryesore

“Disa avionë nuk ulen dot”, Rama: Do investojmë në aeroportin e Rinasit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:05 - 26/03/21 |
Opi Nion

Nga Durrësi, kryeministri Edi Rama ka deklaruar se do të investohet në pistën e aeroportit të Rinasit, pasi një kategori avionësh e kanë të pamundur të ulen.

Këtë deklaratë kryeministri e bëri në  një takim me operatorët turistikë  në qytetin bregdetar, pasi një nga operatorët tha se avionët “boing” e kanë të pamundur të ulen në pistën e Rinasit.

 “Na u desh të prisnim më gjatë se u anulua. Ardhja e avionit që duhet të binte vaksinat që ishte ushtarak sepse posta nuk e përballon një kategori të caktuar të avionëve. Një nga arsyet pse unë jam optimist për ndryshimin e pronësisë së aeroportit në një palë duar shqiptare është pikërisht sepse të gjitha pikat e parashikuara më parë në kontratën koncesionare janë të vëna në rendin e ditës dhe nuk kemi të bëjmë me një kinez që nuk di ku ta gjesh, dhe kemi të bëjmë me një kompani shqiptare ku është e mundur të funksionojë kërkesa e llogarisë. Investimi në postë jo vetëm që do bëhet por do të fillojë shumë shpejt sepse edhe ne kemi edhe programin e vendosjes së linjës me SHBA të Air Albania dhe është e pamundur të ndodhë nëse nuk kemi një pistë që lejon avionë që janë për fluturime të tilla. Besoj se do të jetë funksionale”, tha Rama./ Opinion.al

Pas