Bota

“Dil nga NATO”, Kryeministri kanadez bie në kurthin e komedianëve rusë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:29 - 25/11/20 |
Al Do

Aktorët rus të humorit Vovan dhe Lexus kanë goditur përsëri, këtë herë duke bërë shaka me kryeministrin kanadez Justin Trudeau në një telefonatë gjatë së cilës ai besonte se po fliste me aktivisten e ndryshimeve klimatike Greta Thunberg.

Vladimir Kuznetsov dhe Alexey Stolyarov, të cilët e quajnë veten Vovan dhe Lexus, lëshuan një regjistrim të thirrjes telefonike këtë javë, në të cilën ata këshillojnë Trudeau për politikën botërore dhe kërkojnë një shans për të takuar disa nga personazhet nga South Park, një serial televiziv i animuar.

Shënjestrat e mëparshme të Vovan dhe Lexus përfshijnë Elton John, të cilin ata pretendojnë se e kanë mashtruar duke pretenduar të jenë presidenti rus Vladimir Putin që kërkon të flasë për të drejtat e homoseksualëve.

Gjatë telefonatës 10 minutëshe, një person i tretë – duke luajtur aktivisten adoleshente të klimës – i thotë Trudeau se ajo është e shqetësuar për një “krizë ndërkombëtare në rritje dhe paralajmërmin e një lufte botërore”.

“Kjo tashmë çon në katastrofë”, thotë Greta e rreme. “Është shumë e frikshme”, vijon ajo dhe Trudeau i përgjigjet: “Po me të vërtetë”.

Thirrja u bë në janar, disa ditë pasi qeveria iraniane rrëzoi një avion ukrainas pasagjerësh, duke vrarë 176 personat në bord.

“Ju jeni të rritur, por veproni si fëmijë”, thotë ajo. “Ne mund të krijojmë një botë ku ka një vend për të gjithë. Për të bardhën dhe të zezën. Të krishterët dhe myslimanët. Trump dhe Putin. për ty dhe mua. Për Boris Johnson. Për Corbyn. Për Terrance dhe Phillip, të cilët janë të njohur edhe në vendin tuaj. ”

Dy emrat e fundit u referohen personazheve kanadezë nga shfaqja South Park.

“Jo, kjo është saktësisht, perspektiva e duhur”, përgjigjet Trudeau.

Pasi ai shpreh bindjen e tij se vizita e Thunberg në 2019 në Montreal përpara zgjedhjeve federale të vendit “ndihmoi në përcaktimin” e rezultatit në drejtim të ndryshimit të klimës, Thunberg ndërpret për të thënë, “Por dil nga NATO. Hidhni armët. Merrni lule. Buzëqeshi natyrës. ”

Një Trudeau përgjigjet në mënyrë diplomatike: “Unë gjithashtu ëndërroj një botë në të cilën ushtarët nuk janë të nevojshëm, por fatkeqësisht nuk jetojmë ende në atë botë.”

Greta e rreme pastaj akuzon Meghan Markle për “manipulim” të Princit Harry dhe më pas e pyet Trudeau nëse mund ta prezantonte me Terrance dhe Phillip.

“Do të isha i lumtur – Unë do t’i kërkoj ekipit tim të përpiqet të kuptojë se si mund t’ju lidhim”, thotë ai. “Sepse tani nuk kam koordinatat e tyre të drejtpërdrejta”.

Shakaj më në fund zbulohet kur Greta e rreme pyet përsëri nëse do të ishte e mundur t’i prezantonte me personazhet e filmit të animuar.

“Prisni, Terrance dhe Phillip, ku nuk ndodhen në South Park?” pyet Trudeau. “Unë nuk i njoh personalisht. Unë besoj se ato janë parodi të South Park për kanadezët, ”thotë ai, para se ta përfundonte me mirësjellje thirrjen. /Opinion.al

Pas